Jak wybrać pierwsze buty – budowa stopy, rozmiar, komfort, wkładki

Buty profilaktyczne, ortopedyczne MEMO z podeszwą diagnostyczną

Pierwszy krok dziecka jest ważną chwilą zarówno dla niego samego, jak i jego rodziców, którzy dzień po dniu obserwują kolejne, początkowo niepewne, później coraz  bardziej stabilne spacery. Lekarze uważają, że najkorzystniejsze dla naszego dziecka będzie jak najpóźniejsze założenie mu bucików. Po domu dziecko powinno chodzić w skarpetkach antypoślizgowych. Jednak na podwórku potrzebny jest dobór dobrych butów.

 

Jak wybrać pierwsze buty

Przede wszystkim nie warto oszczędzać! Buciki profilaktyczne powinny być dobrze dopasowane do małych stópek, które są bardzo wrażliwe i delikatne. Aparat więzadłowo-mięśniowy jest niezwykle wiotki i elastyczny. Paluszki zbudowane są  z 14 kosteczek, zwanych paliczkami i ustawione są promieniście. Nieodpowiednie obuwie może spowodować deformację stopy. Zarówno czynność statyczna – podporowa mięśni, jak i dynamiczna – zginania czy prostowania przy nieodpowiednim obuwiu zostanie zaburzona. Zbyt ciasne buciki uciskają paluszki i prawie zawsze prowadzą do mniejszej lub większej dysfunkcji czynnościowej stopy oraz jej deformacji. Objawiać się to może bólami stóp i łydek.

 

Jak dobrać prawidłowe buty dla dziecka.

Zalecane są głównie sznurowane trzewiki z usztywnioną piętą, na elastycznej, ale nie za wiotkiej podeszwie. Umożliwia to prawidłowe ułożenie stopy i bezpieczne umocowanie trzewika. Dla małych klientów odwiedzających nasz sklep mamy przygotowane podoskopy, dzięki którym możemy ocenić potrzebę zastosowania wkładek korekcyjnych. Maluch  przymierzając buciki powinien stanąć obiema nóżkami na podłodze. Najważniejsze aby but nie był za ciasny, zarówno w wymiarze podłużnym jak i poprzecznym.

Długość buta sprawdzamy uciskając kciukiem jego czubek. Powinien on mieścić się między krawędzią a początkiem paluszków. Ponadto nasz mały palec musi swobodnie mieścić się pomiędzy cholewką a piętą dziecka. Te dwa sposoby doboru obuwia upewnią nas, że wybraliśmy prawidłowy rozmiar.

Zwracanie wyłącznie uwagi na wygląd zewnętrzny trzewików (fason, kolor, ozdoby) jest najczęściej spotykanym błędem, jaki popełniają rodzice. Obuwie dziecięce o wąskich noskach czy wysokich obcasach (jak u dorosłych) mogą trwale uszkodzić stopę, której leczenie będzie bardzo trudne. Dobór właściwego obuwia ułatwi rodzicom znak „Zdrowej Stopy” umieszczony na podeszwie buta i przedstawiający uśmiechniętą stopę na żółtym tle.

Buty dla dziecka nie powinny być też ciężkie. Niekorzystna dla małej stopy jest też zbyt gruba podeszwa. Brak wyczuwania podłoża uniemożliwia dobre wykształcenie mięśni, dodatkowo sprzyja urazom stopy – zwichnięciom i skręceniom stawu skokowego. Unikajmy ciężkich, masywnych butów przynajmniej do momentu względnego ukształtowania się stopy tj. do końca szkoły podstawowej, a nawet gimnazjum. Obuwie bardzo ciężkie dostarcza pacjentów ortopedom i fizjoterapeutom.

Buty, w których stopy łatwo się pocą najczęściej wykonane są ze sztucznych materiałów, z dodatkiem mas plastycznych i również nie spełniają kryteriów zdrowego obuwia

 

Komfort chodzenia

Ogólna zasada doboru odpowiedniego obuwia jest prosta. Każdy but, w którym noga się nie męczy i nie poci jest dobry. Polecamy buty sznurowane, sięgające za kostkę, o szerokim przodostopiu i elastycznej, nie za grubej podeszwie. To buty najodpowiedniejsze dla dzieci do 3- 4 lat i starszych. Latem but winien posiadać zakrytą piętę z usztywnionym zapiętkiem, a u maluchów dodatkowo zakryte palce, celem ich ochrony.

Odradzamy zakup sandałek z plastiku. Tak samo chodzenie w obuwiu starszego rodzeństwa nie jest dla stóp dziecka korzystne, ponieważ używane buty są dopasowane do kształtu stopy poprzedniego właściciela i do jego sposobu chodzenia. Odziedziczone buty mogą zatem zniekształcić stopy kolejnego użytkownika.

Mie należy kupować butów przeznaczonych dla starszych, choć pasują na stopę dziecka. Konstrukcja odpowiada bowiem ukształtowanej stopie osoby dorosłej a nie zmieniającej się wciąż dynamicznie stopie dziecka. Dlatego, dopóki stopa rośnie, wybieramy buty przeznaczone dla dzieci, chociaż o dużych numerach.

 

Wkładki 

Wkładki ortopedyczne nie usuwają przyczyny choroby, mogą jedynie zapobiec dalszemu postępowi deformacji. Dzięki nim uzyskuje się prawidłowe ustawienie stopy, ale jest ona bierna – mięśnie i więzadła nie są zmuszone do pracy, a więc niewydolność stopy pogłębia się. U dzieci nie należy stosować wkładek ortopedycznych bez konsultacji z lekarzem.

Wkładki powinny być dobrane indywidualnie dla każdego dziecka. Pamiętajmy jednak, że noszenie jakichkolwiek, choćby najlepszych wkładek bez regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp i podudzi nie ma sensu a najlepszym sposobem hartowania stóp jest chodzenie na boso po dywanie, piasku czy trawie.