Kozaki ortopedyczne i profilaktyczne dla dzieci. Wyjaśniamy różnicę!

Słysząc o obuwiu profilaktycznym, wiele osób nieświadomie utożsamia je z ortopedycznym. Tymczasem są to dwa zupełnie różne typy obuwia, pełniące odmienne funkcje i przeznaczone do stosowania w innych okolicznościach. Na czym polega różnica oraz czy można kupić buty ortopedyczne bez konsultacji z lekarzem, zastanawiamy się w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury wszystkich rodziców!

Kozaki profilaktyczne może nosić każdy. Ortopedyczne są dla wybranych

Zdrowie dziecka to priorytet! Dlatego nie dziwi nas, że rodzice z coraz większą świadomością podchodzą do zakupu obuwia dla swoich pociech. Fakt, iż dziecko ma zdrowe stopy i chodzi w prawidłowy sposób, nie zwalnia opiekunów z obowiązku kupowania obuwia dobrego jakościowo, zapewniającego stopom maksymalną wygodę chodzenia. W tym celu można zdecydować się na obuwie profilaktyczne, jak na przykład kozaki z zimowej kolekcji sklepu BOOCIKI. Są to buty dziecięce, które w odróżnieniu od zwykłych modeli, mają podwyższoną i lekko usztywnioną cholewkę. Wyprofilowany zapiętek i wzmocnienie nad palcami utrzymują stopę w prawidłowej pozycji, wspierając jej rozwój. Profilaktyczne obuwie ma też specjalną podeszwę, na której producent wydzielił strefy do monitorowania ścieralności. Gdyby zdarzyło się, że stopy są stawiane nieprawidłowo (co dzieje się np. w przypadku koślawości bądź szpotawości stóp i kolan), podeszwa zaalarmuje rodziców o konieczności zgłoszenia się do ortopedy.

W tym miejscu rola butów profilaktycznych dobiega końca – jeżeli lekarz potwierdzi wadę, zaleci pacjentowi noszenie profesjonalnych wkładek. Po umieszczeniu takiej wkładki wewnątrz buta, przestaje on służyć profilaktyce i zaczyna być butem korekcyjnym. Kozaki ortopedyczne dla dzieci są więc połączeniem butów profilaktycznych z wkładką, której stosowanie zalecił specjalista. Podczas, gdy pierwszy rodzaj obuwia może nosić każde dziecko, buty ortopedyczne są przeznaczone dla osób, będących w trakcie leczenia wad stóp i postawy.

Usztywnienie ma znaczenie! Kozaki ortopedyczne trzymają stopy w ryzach

Dzieci nie potrafią w pełni kontrolować sposobu, w jaki stawiają nogi. Wyćwiczenie równowagi i chodzenia po różnorodnych powierzchniach wymaga czasu. Procedura komplikuje się, gdy mamy do czynienia ze stopą płasko-koślawą, końsko-szpotawą albo płaskostopiem podłużnym. Konieczne jest więc wsparcie chodu, adekwatne do rodzaju występującej przypadłości. To oczywiście nie oznacza, że dziecko musi zrezygnować z noszenia modnych butów. Kolekcje dostępne w sklepie internetowym BOOCIKI są tego najlepszym przykładem! Wśród obuwia zimowego znalazły się m.in. kozaki ortopedyczne dla chłopców i dziewczynek. Teraz, kiedy znasz już rozróżnienie na buty profilaktyczne i lecznicze, możesz śmiało ruszać na zakupy. Zachęcamy do wyboru dziecięcego obuwia na zimę, wykonanego z impregnowanej skóry koziej!